آمیخته بازاریابی(Marketing Mix) 4C چیست؟

سالها پس از معرفی مدل 4P (حدود سال 1989) ، با افزایش تعاملات و ارتباطات تجاری و گسترش اینترنت ، کارشناسان به این نتیجه رسیدند که مدل 4P دیگر پاسخگو نیست و باید به دنبال یک مدل مدرن تر باشند. در آن زمان بود که روبرت لاتربورن مدل 4C را معرفی کرد.

در این مدل بازاریابی ، برخلاف گذشته(که تمرکز روی محصول بود)، تمرکز اصلی بر روی مشتری و خواسته های او است. به عبارت دیگر ، در اینجا شما بیشتر به منافع مشتری توجه دارید تا به منافع خود و شرکت خود.

 

اجزای تشکیل دهنده ی 4C :

مصرف‌کننده (Consumer)

اولا باید توجه داشته باشید که برخی از کارشناسان کلمات معنادارتری را به جای عبارت “مصرف کننده-Consumer” پیشنهاد کرده اند ، مانند “راه حل مشتری-Consumer solution” یا “خواسته ها و نیازهای مشتری-Consumer Needs” ، که نشان دهنده توجه و تاکید بیشتر بر خواسته ها و نیازهای مشتری است.
این بدان معناست که شما باید مشتری خود را بشناسید و محصول و ارزش پیشنهادی خود را بر اساس نیازها و خواسته های آنها تعیین کنید.
در این مدل، بجای تاکید بر “محصول شرکت”، بر “نیاز مشتری” تمرکز می شود.

 

هزینه (Cost)

در اینجا هزینه، مفهومی جامع تر و گسترده تر از مفهوم قیمت (Price) دارد، و علاوه بر بحث قیمت خرید یک محصول یا خدمت، به هزینه های جانبی و سربار برای مشتریان نیز توجه می کند.
برای مثال، خرید یک دوچرخه، با یک قیمت مشخص انجام می شود، اما هزینه های جانبی از جمله هزینه ی حمل دوچرخه، هزینه ی تامین برخی قطعات، هزینه ی پیدا کردن مکانی مناسب برای استفاده از آن و …. همگی هزینه هایی هستند که بر مشتریان بار می شوند، و شرکت باید به آنها نیز توجه داشته باشد.

 

سهولت (Convenience)

این بخش از مدل 4C به بخش Place از مدل 4P شبیه است، اما تاکید بیشتری به مشتری محوری دارد و اینکه از حیث مکانی، چه شرایطی برای دسترسی مشتری به محصولات و خدمات مناسب تر است.
باید به ترجیحات مشتریان توجه داشت، اینکه مایل هستند چگونه خدمت یا محصول را دریافت کنند، و اینکه آیا میتوان این روند را برای مشتری تسریع و تسهیل کرد؟

ارتباطات (Communications)

صرفا اینکه مشتریان برند و محصول شما را بشناسند کافی نیست.
علاوه بر جذب مشتریان جدید ، باید بتوانید روابط خود را با مشتریان فعلی حفظ کرده و به طور منظم با آنها در ارتباط باشید.
پیام های متنی ، نظرسنجی از مشتریان ، پرسش و پاسخ و بازخورد گیری (Feedback) مشتری از مواردی است که این رابطه را تقویت کرده و وفاداری مشتری را ایجاد می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست